Yazma Sanatı – ‘Yazar Olmak İstiyorum’ / Lajos Egri – 1

Piyes Yazma Sanatı – Lajos Egri’nin yazar olmak istiyorum diyen, piyes senaryo ya da roman yazmaya girişen herkesin elinden geçmesi gereken ilk kitaplardan.

çimenler üzerinde açılmış bir kitap bölümü

Merhabalar, bu aralar okuduğum artık alanında kültleşmiş bir kitabı yazmak istedim. Piyes Yazma Sanatı- Lajos Egri’nin yazar olmak istiyorum diyen, piyes senaryo ya da roman yazmaya girişen herkesin elinden geçmesi gereken ilk kitaplardan birisi. Kafanızda tamamen örülmüş bir hikâyeye bile sahip olsanız işin teknik kısmını bilmeden ilerlemek çok kolay olmuyor. Ben de bu nedenle kitabın sadece nelerden bahsettiğini değil, meraklıları için bölümlerin kısaca nelerden oluştuğunu anlatmaya karar verdim. Kitap Piyes yazma üzerine kurulu olduğu izlenimini verse de yaratıcı düşünmeyi geliştirmesi açısından örneklerle zenginleştirilmiş, yazar olmayı amaçlayan ve daha kapsamlı eserler yazmak isteyenler için rehber olacak nitelikte. Uzun bir kitap olduğu içinse bölümleri ayrı ayrı yazılarda incelemeye çalışacağım.

Daha fazla kitap okumak için önerilerimize ve diğer kitap incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz!

yazar olmak istiyorum

Yazmaya Başlarken


Egri’nin kitabına geçmeden önce eğer yazmaya yeni niyetleniyor ya da yazmaya başlayıp tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız. Bu konuyla ilgili olarak kendinizi geliştirebilmenin en güzel yolu serbest bir şekilde yazmaktır. Örneğin 20 dakika boyunca başka herhangi bir şeye odaklanmadan zihninizdekileri bir sıraya koymadan olduğu gibi aktarmaya çalışarak, tamamen aklınıza gelenleri yazacağınız bir vakit oluşturabilirsiniz. Böylece özgür düşünme yönünüzü geliştirmiş olursunuz. Ancak bu alıştırmayı her gün yapmadığınız sürece etkili olmasını beklememelisiniz Stephen King, yazdığı onlarca romanı olan ünlü bir yazar olmasını her gün düzenli olarak yazmasına borçlu olduğunu söylemiştir.

Ayrıca eğer yazarlıkla ilgili başka eserler arıyorsanız, King´in hayal dünyasının sırlarını açtığı eseri olan ‘Yazma Sanatı’ kitabının da kesinlikle okunması gerekir. Düzenli yazmak işin en önemli adımıdır ancak okumadığınız sürece farklı yazım tarzlarını ve tekniklerini görebilmeniz de mümkün olmaz. Bu nedenle belli sınırlar içerisinde dolaşıp durursunuz. Çünkü yazmak belli bir bilgi ve birikime ihtiyaç duyar. Elbette her şeyi bilemezsiniz ancak içerisinde bulunduğunuz toplumsal koşullardan tamamen kopuk bir biçimde başarılı eserler yazabilmenizde mümkün değildir. Bunun içinde sürekli çevrenizi, toplumu, insanları ve nesneleri gözlemlemeli onları daha canlı bir biçimde zihninizde duyumsamalısınız ki bunu sizi okuyacak insanlara da hissettirebilmeli ve anlatmak istediğinizi daha iyi bir biçimde anlayabilmelerini sağlamalısınız. Yani iki şey oldukça önemli: sürekli okumak ve her gün yazmak.

Yazar Olmak İstiyorum! diyorsunuz

Peki nasıl yazacaksınız? Bu soruyu sorduğumuzda ise Egri’nin kitabı bizlere cevapları sunuyor. Kitap dört bölümden oluşuyor; önerme, karakter, çatışma ve genel.
“Piyes yazarının bilinçli bir çabası olmaksızın gerilimi, meraklandırıcılığı yaratan bir şeyin varlığı gerekmektedir. Bütün ögeleri birleştiren bir gücün varlığı gerekmektedir; bu öyle bir güçtür ki, sözgelimi organların vücuttan doğal olarak sürüp gelişmesi gibi, söz konusu ögeler de işte bu güçten doğup gelişeceklerdir. Sanırım hepimiz bu gücü bilmekteyiz; bu güç, insan karakteridir; sonsuz değişkenliği ve diyalektik çelişkileriyle insan karakteri.” 

Öyleyse Lajos Egri Piyes Yazma Sanatı içerisindeki başlıklar çerçevesinde konuyu ele almaya başlayalım.

yazar-kitap-kalem-yazmak istemek

 1-ÖNERME

 Egri’ye göre her işin ya da eylemin bir amacı olmak zorundadır. Bilincin de olalım ya da olmayalım hayat içerisinde ki tüm anların bir önerme çevresinde geliştiğini söyler. Ona göre bu önerme soluk alıp verme kadar sade olabilir. Ancak yazara yolunu gösterecek olan önermedir. Piyes yazarları genellikle, bir düşünceden hareketle ya da bir durumun çekiciliğine kapılarak piyes yazmaya otururlar. Önemli olan, o düşüncenin ya da durumun bir piyese mal olup olmayacağıdır. Coşkuyu ne tür güçlerin harekete geçirdiği bilinmezse iyi piyes yazılamayacağından bahseder. Yazar piyesinde savunduğu düşünceye inanmak zorundadır ki anlattıklarında bu gücü bulabilsin ve önermesini kanıtlasın. Eğer etkin bir önerme içermiyorsa piyesteki karakterler canlı olamazlar, yaşam hakkı kazanamazlar. İyi bir önerme piyesinizin özünün özüdür.

  Ancak ne önerme ne de piyesin herhangi bir kesimi kendi başına buyruk bir yaşam hakkına sahip olamaz. Sanat yapıtında her şey uyumlu bir bütünün parçaları olarak yerini almalıdır, der. Bu bütünün diğer parçalarını da sonraki yazılarda yavaş yavaş ele alacağız.

Siz de yazar olmak istiyorum diyorsanız yazının bir sonraki bölümüne aşağıda yer alan linkten erişebilirsiniz!

https://okursanyazarim.blogspot.com/2017/09/piyes-yazma-sanatlajos-egri-2.html

Okursan Yazarız
Okursan Yazarız

Okuyucularına film,kitap,deneme, güncel, kişisel gelişim ve sosyoloji gibi alanlarda inceleme yazılarını sunmayı ve bilgilendirmeyi amaçlar.

%d blogcu bunu beğendi: