What happened to Monday? Namı diğer ‘Yedinci hayat’

yedinci-hayat-3

Değerlendirme: 3.5 / 5.

Filme Genel Bakış

Merhabalar, biz de pazartesiye ne olduğunu merak edip filmi bir izleyelim dedik. Film dünyada nüfus artışı nedeniyle sadece tek çocuğa sahip olunmasını kabul eden yeni bir yasa ile artışın önlenmeye çalışıldığı bir dünya tasvirini ele alıyor. Bu noktadan yola çıkarak birbirinin tamamen aynı yedi kız kardeş ve onların tek bir kişi olarak yaşama hikayelerini anlatıyor. Haftanın yedi gününü her biri isim olarak alırken, sadece kendi isimlerinin olduğu günlerde dışarıya çıkma hakkına sahipler. Kızlarımız yetişkinlik çağına kadar erişebilmelerine rağmen aralarından Pazartesinin kaybolmasıyla olaylar gelişiyor.

#Yedinci Hayat

Filmin konusu yönüyle dikkat çekici bir distopyayı anlattığı fragmandan da anlaşılıyordu ancak konunun güzelliği filmi kurtarmaya yetmemiş. Özellikle de başrol oyuncusunun bizi yedi farklı karakteri oynadığına inandırabildiği başarılı oyunculuğu karşısında sadece bir aksiyon filmine dönüşmesi de beklentiyi karşılamıyor. Başlangıçta bu tarz bir bilim kurgu için oldukça gerçekçi bir dünya portresi çizilirken bir anda bu geride kalıyor ve önce macera ardından dram içeren bir kurguya doğru evriliyor ve bu süreçte sıkça mantık hatalarıyla karşılaşıyoruz.

Tek Oyuncu Yedi Karakter!

Açıkcası tüm bunlara rağmen ben filmi izlerken keyif aldım, sanırım bunda Noomi Rapace’in etkisi büyüktü. Görünmediği sahneler çok az olsa bile bu durum sizi sıkmıyor ve motonluğun önüne geçmeyi başarıyor. Split filmini bana hatırlattı. Orada da başrol oyuncusu 13 farklı karakteri canlandırırken hepsinin farklı kişiler olduğuna sizi inandırabiliyordu, bu tarz filmleri sanırım sırf bu nedenle bile sevebilirim. konuya diğer açıdan baktığımızda şimdiye kadar sıkça karşımıza çıkan nüfus problemini irdelemesi, buradan hareketle bir şeyler anlatmaya çalışması önemli tabi ancak bu durum biraz sığ kalıyor ve gereken düşünce tam olarak bize verilemiyor. Çünkü farklı bir ideolojik açıyla işlemeyi tercih etmişler, bu nedenle de bazı sahnelerin abartıya kaçtığını düşünüyorum. Tamamen orjinal olmasa da farklı bir konu ve Noomi Rapace ile birlikte izlenebilecek bir film.

Filmin IMDB sayfasına da göz atabilirsiniz.

Filmler dışında kitaplarda ilgimi çeker dersen Okursan Kitap sayfamıza da bekleriz!

%d blogcu bunu beğendi: