Teknolojinin Gerçek Yüzünü Anlatan ‘Sosyal İkilem’ İnceleme

okursan-yazariz-the-social-dilemma-sosyal-ikilem

#Sosyal ikilem nedir, konusu

ikilem ad

  1. 1.her iki durumda da doğru davranılamayacak iki olanak karşısında kalıp, kişiyi, istemediği halde, bunlardan birini yapmaya zorlayan durum.
  2. 2.MANTIK TERİMİ iki önermesi bulunan ve her iki önermesinin de vargısı, sonucu aynı olan tasım; örneğin, bu işi sen biliyorsan yap, yok ben biliyorsam, söylediğime uy ve işi yap buyruğu bir ikilem oluşturur.Benzer: dilemma

The Social Dilemma (sosyal ikilem) film-belgesel türünde bir yapım olmuş. İkilem kelimesinin belgeselin adını almasına yardımcı olduğu noktayı, sosyal medyanın hayatımız üzerindeki olmulu ve olumsuz etkilerini düşünerek ekledikleri fikrindeyim. Sosyal medyanın zararları üzerine izleyebileceğiniz başka yapımlar ve aslında internette karşılaşacağınız bir sürü video yazı olabilir. Belgeselin güzel yanı ise hayatımızın bu kadar derinine sızan sosyal medyanın iki uçlu olduğunu anlatmak ve bu noktada bize çözüm yolları sunmak isteği olmuş.

Belgesel Facebook Beğen butonundan, instagram eski bilmem ne mühendisine kadar bu işin içinde yer almış birçok isimle yapılan röportajlar ve bu konuşmaların realize edilmesi amacıyla aralara yerleştirilen kurgusal kısımlardan oluştuğu için film-belgesel türünde demek daha doğru olur sanırım.

#Sosyal İkilem Netflix / Oyuncular, Karakterler / Imdb

Netflix’den kolayca ulaşabileceğiniz belgesel 26 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı. Ağırlıklı olarak röportajların ve belgeselin öne çıkan isminin Tristan Harris olduğunu söyleyebilirim. Temelde Tristan Harris’in daha ahlaki sınırlara dayanan insancıl bir sosyal medya için başlatmaya çalıştığı bir hareket çevresinde anlatılmış.

Filmde Cassandra ailenin telefon kullanmayan bunun yerine vaktini daha farklı ve faydalı olduğunu düşündüğü uygulamalara ayıran bireyi, Isla kabul görme amacıyla internetin hasara uğrayan genç nesli, Ben ise gittikçe sosyal medya ve ekran bağımlısı haline gelen ve yapay zekanın istediği şekilde hareket etmeye başlayan bir karakter olarak işlenmiş. Belgeselin IMDB puanı 7,9 sayfasına buradan gidebilirsiniz.

#Yapay Zekanın Dünyayı Ele Geçirmesi

okursan-yazariz-the-social-dilemma-sosyal-ikilem

Belgeselde yapay zekanın öneminden sıkça bahsedilmiş ve insanların gelecekte yapay zeka tarafından mı yönetileceğiz korkusunun yersiz olduğu çünkü zaten yapayın zekanın hayatımızın bir çok yönünü ele geçirdiğinden bahsedilmiş. Yotube’da izleyeceğini video önerilerinden instagramda sizi ekran karşısında tutabilmek için gönderecekleri bildirimlere kadar bir çok seçeneğin yapay zeka algoritması tarafından yalnızca size özel olarak hazırlandığı ve aslında karşınıza çıkan içerikleri sizin savunduğunuz fikri daha da kutuplaştırabilecek seçenekler için kullanıyor olmaları korkunç geldi.

Seçimlerde kime oy vereceğinizden, hangi spor ayakkabıyı alacağınıza kadar bir çok konuda sizi etkileyip manipüle eden bir sistem olduğu vurgusu yapılmış. Özellikle bunun sizi içine düşeceğiniz bir tavşan deliği olarak tasarlandığını bu şirketlerin içerisinde çalışan isimlerden duymak ilginç geliyor ve bu numaralara kendilerinin bile kandığını itiraf etmektedirler. Tabi yapay zekanın insanı böyle derinlemesine tanımasının aslında faydamıza olabileceği yönlerinden de bahsedilmektedir.

#İnternetin Gittikçe Büyük Bir Alışveriş Merkezi Olması

“Bir ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsinizdir.” sözünü daha önce duymuş muydunuz? Belgesel sırasında sıkça dile getirilen bu tabir sizin reklamlar için satılan, ekran karşısında tutulmaktan başka bir işlevi olmayan bir ürün olduğunuzu anlatmak için kullanılmış. Aslında evet internet artık kocaman bir alışveriş merkezi ve satılacak ürün ise belli…

Açıkcası beynin kimyasal yapısının çözülmesi bu noktada büyük bir öenm taşıyor. Toplumların değişiminde çok büyük önem taşıyan geçmiş icatlara baktığımızda hiç biri bu kadar hızlı ve büyük çaplı değişimi beraberinde getirememiştir. Özellikle 2010 yılı sonrasında sosyal medya ve internetin yaygınlaşasıyla birlikte intihar vakalarının z kuşağında oldukça arttığından, toplum tarafından beğenilme güdümüzün körüklenerek kendimizi insanlara güzel bir içimde sunma çabamız sonucu beynin dopamin salgısının bozulmasından ve diğer toplumsal getirilerinden oldukça gem vurulmuş.

#Kişisel Verilerin Korunmasında Yasalar Ne Durumda?

Belgeselin en başından beri size anlatmak istediği en önemli konulardan biri de kişisel veriler. Hakkımızda geniş bi datanın toplandığı ve bunların bize sunulan reklamları geliştirmek üzere saklandığı bir çoğumuz tarafından bilinen bir gerçek. Ancak bu konuyla ilgili hakkımızı koruyacak bir yasanın olmadığı açık. Belgesel ise bu noktada data saklama için bu şirketlerin belli miktarda ödeme yapmasını bu şekilde bir yaptırımla şirketlerin daha kısıtlı data saklamaya yönelik politikalar izleyeceği önerisinde bulunuyor.

#Belgeselden Sosyal Medyaya Övgüler

Açıkcası başından sona çok yakın bir kısma kadar sizi olumsuz boğucu bir atmosfer içinde karşılayan belgeselin son 20 dakikalık bölümünde bir kırılma oluyor ve distopik konuşsakta durum böyle değil diyorlar ve osyal medyanın hayatımıza kattığı olumlu etkileri tuhaf bi biçimde araya sıkıştırıyorlar. Olumlu yönlere katılsam da bu bölümü bir miktar yapay buldum. Burada belgesele de adını veren bu ikilemin diğer ucunu göstermeye çalışmaları çözüme ve asıl istedikleri sosyal medya deneyimine bağlanması açısından güzeldi yalnızca. Filmin geneline baktığımızda aynı anlatılanlar gibi manipülatif bir etki yaratmaktan çok da öteye gidebildiğini düşünmüyorum. Bu açıdan popüler kültür öğesi olarak kalmaya mahkum gibi duruyor.

#Sosyal İkilem Fragman (The Social Dilemma Trailer)

Sosyal ikilem belgeselinin incelemesini okuduysanız ve hayatımızdaki bu tarz olumsuz örüntülere sebep olan alışkanlıklar ilginizi çekiyorsa minimalizm: mutluluğa giden yolu satın almak 1 yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

siz ne düşünüyorsunuz belgesel hakkında, neler eklemek isterdiniz? yorum yapmayı unutmayın.

%d blogcu bunu beğendi: