Sözlü Savunma Sanatı Nasıl Olur?

Tongue Fu – Sam Horn

Merhabalar, Savunma Sanatları dediğimizde aklımıza ilk gelenlerden biri de sözlü olarak kendimizi savunabilmek yani sözlü savunma sanatlarıdır. Peki bunu nasıl yapacağız? Haluk Tatar’ın bir videosunda bu kitabı tavsiye etmesi üzerine okumaya başladım. Kendisi kişisel gelişim alanında sizlere oldukça güzel ufuklar açabilecek -bildiğim kadarıyla- aynı zamanda bir üniversitede de ders vermeye devam eden birisi. Tongue fu ise sizlere bu yolda sözlü olarak kendinizi nasıl geliştirebileceğinize dair vaatlerde bulunuyor. Kitabın benim için yeterince önemli olup olmadığına karar veremediğim için öncelikle web üzerinde PDF’ini bulmuş ve onu okumaya başlamıştım. İlerledikçe kitabın birçok cümlesinde altını çizme ihtiyacı duyuyordum ve bu nedenle en son dayanamayarak sipariş verdim.

Aslında kitap almanın en sevmediğim yanı, her yeni gelenle birlikte öncekini okumayı yarım bırakıp hevesle ona sarılıyor olmam. (Tarafımdan değiştirilmesi gereken huylar arasında ilk sırada yer alıyor.)
Neyse sonuç olarak kitap elime geçti ve en baştan okumaya başladım. Kitabın içerisinde size boş özgüven kazandıracak konuşmalar yerine bir davranış karşısında nasıl tepki verdiğiniz ve aslında nasıl bir tepki verdiğinizde kazançlı olacağınıza dair anlatılar bulunması oldukça hoşuma gitti. Çünkü insan olarak özümüzde belli davranışlara karşı belli tepkiler geliştirir ve bunları da günlük hayatımız içerisinde sıkça tekrarlarız. Aslında bunlara alışkanlık demek daha doğru olur. Elbette her davranışımız bu şekilde temellenmez. Yine de beynin otomatik pilotu olan bu mod, sizin sabah kalktığınızda tuvalete gidip gitmeyeceğinizden dişlerinizi genelde hangi saatlerde fırçaladığınıza kadar birçok davranışınızı etkiler.

Kitap size bu açıdan yaklaşırken içerisinde birçok teknikten bahsediyor bunları örneklendirecek olursak: 

  1. Tepki Değil Yaklaşım Gösterin 
  1. Unutulacak Sözler Kullanılacak Sözler 
  1. Çatışmaları İş Birliğine Dönüştürün 
  1. İstediğinizi, İhtiyaç Duyduğunuzu ve Hak Ettiğiniz Fazlasıyla Elde Edin 

#Bir Çeşit Savunma Sanatı! 

Genel başlıkları bu şekilde olan kitap birçok alt başlıkla konuları çeşitlendirmiş ve her bölümün sonunda size bir tablo sunuyor. Ele alınan konu ile benzer bir hikâye karşısında normalde vereceğiniz tepkiyi ve aslında vermeniz gereken tepkiyi yan yan eklemişler. Tüm kitap bittiğinde elinizde güzel tekniklerle birlikte aslında kibar ve nazik, aynı zamanda da daha sakin bir insan olarak aksiyona geçmenizi öneriyor olması çok hoş ancak modern dünya içerisinde bunları ne kadar uygulayabileceğimiz aklımda soru işaretleri bıraktı. Özellikle de İstanbul gibi kalabalık bir şehirde bu kadar nazik davranmanız metrobüste yer kapmanıza yardımcı olmayacaktır adsdfg ama bir toplantının ortasında sizi küçük düşüren iş arkadaşınıza karşı kibar ve kendi prestijinizi bozmadan nasıl konuşmayı kendi yönünüze çevireceğinize dair fikir verebilir. Ya da insanlar size şikâyet ettiğinde aslında yapanız gerekenin bir ayna gibi davranıp onların söylediklerini benzer bir soruyla onlara yansıtmak olduğunu fark edersiniz. 


Mesela ama sözcüğü de bu liste de yasaklı kelimeler arasında yerini alıyor. Çünkü siz her ama dediğinizde karşı tarafa birbirine karşıt iki görüş sunuyormuş gibi hissettirirsiniz ve bu da bir tartışma ortamı hazırlar. Haklısın ama kalıbı buna güzel bir örnek olabilir. Aslında empati yapmayı unutan tarafınızı insancıl bir metotla uyandırmayı ve size karşı yapılan bilinçli sözlü saldırılarda bunu nasıl lehinize çevirebileceğiniz konusunda aydınlatmayı amaçlıyor diyebilirim. Kitap kendisini sıkça bir fikir şöleni olarak tanımlamayı seçmiş ve bence de gerçekten öyle. İlginç ve hayatınıza adapte etmeyi başarırsanız büyük faydasını göreceğiniz fikirlerle dolu. Tabi bu kadar fikri hayatınıza geçirmeyi kitabın yazarı Sam Horn’da kolay bulmuyor. Bu nedenle son bölümde size bazı sorular sorup doldurmanızı istediği boşluklar bırakmış ve Kitap boyunca en çok hoşunuza giden iki fikri yazmanızı da istiyor. En azından bir kısmı bile bunu başarırsa mutlu olacağını hissettirmesi kitabı bana tekrar sevdirdi. 
Sonuç olarak tüm bu tavrı ve günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz teknikleriyle herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm oldukça eğitici bir kişisel gelişim kitabı ve umarım bu okumaları bir alışkanlık haline de getirmeyi başarabiliriz.  

Kitapla ilgili Haluk Tatarın uzun uzuun anlattığı video serisinede bakmak faydalı olabilir!

İlgili diğer yazılarımızdan bazıları:

%d blogcu bunu beğendi: