Okursan Sosyoloji

Max Weber

sociologist of the month​

Okursan Sosyoloji 1 –

Sosyoloji Hakkında

19 YY.

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji, insanın toplum yaşamının insan grupları ile toplumlarının bilimsel incelenmesidir.Bu incelemenin kapsamı sokakta bireyler arasında gerçekleşen karşılaşmalardan, İslami köktencilik gibi küresel toplumsal süreçlere yayılacak kadar geniştir.

Bu Dünyayı ve geleceğin neler getirebileceğini anlamamıza yardımcı olmak sosyolojinin işidir. 

Günümüz

Sosyolojik Bakış Açısı

Bir sosyolog, kişisel koşulların dolaysızlığından kurtulabilen ve şeyleri daha geniş bir bağlam içerisine yerleştirebilen birisidir.

2010 - 2013

Sosyoloji Yaşamımızda Bize Nasıl Yardımcı Olur?

  1. Kültürel farklılıklar hakkında , bizim toplumsal dünyayı birçok bakış açısından görmemizi sağlayan bir farkındalık verir.
  2. Sosyolojik araştırma politika girişimlerinin sonuçlarını değerlendirmede pratik yarar sağlar.
  3. Sosyoloji bizim kendi kendimizi aydınlatabilmemizi kendimizi daha iyi anlayabilmemizi sağlar. Neden böyle davrandığımız hakkında daha çok şey bildikçe, kendi geleceğimizi etkileme olanağımız daha fazla olacaktır.
  4. Sosyoloji eğitimi almış olanlar sanayi danışmanları, kent plnacıları, sosyal çalışmacılar ve personel yöneticilerinin yanısıra pek çok başka işte de çalışabilir. Sosyoloji anlayışına sahip olmak hukuk, gazetecilik, iş ve tıp konusunda kariyer yapmaya da yardımcı olabilir.

Hakkımızda

Biz de bu uğraşının hayatınıza katabileceğiniz detaylarına yazılarımızda yer vermek istedik. Görmek, bilmek istediğiniz bir başlık ya da sosyolog varsa bize ulaşmayı ihmal etmeyin!

ÖNEMLİ SOSYOLOGLAR

4.5/5

İlk Kuramcılar:

Daha Önceki dönemlerde yazarlar insan davranışı ile topluma ilişkin ipuçları sunmuş olsalar da, toplumun sistemetik olarak incelenmesi kökeni 1700’lerin sonları ile 1800’lerin başlarına giden görece yeni bir gelişmedir.

Sosyolojinin kökenini doğuran , Avrupa’da 1789 Fransız Devrimi ile Sanayi devriminin yarattığı altüst edici bir dizi değişme olmuştur.

1798-1857

Auguste Comte

1858-1917​

Emile Durkheim

1818-1883

Karl Marx

1864-1920

Max Weber

Unutulmuş Bir Kurucu

1802-76

Henriet Martineau

Sayfada ki yazılar

Emile Durkheim 89%
Karl Marx 61%
Aguste Comte 71%
Althusserl 50%
Max Weber 85%

İletişim

Sosyolojide Temel Fikirler

Martin Slattery

Sosyoloji

Anthony Giddens

Yazılar

Toplum Farklılaşmaları ve Din Olayı Kitap Değerlendirmesi 2020

Baykan Sezer Kimdir?    Toplum farklılaşmaları ve din olayı kitabını değerlendirmek ve daha iyi anlayabilmek için öncelikle yazarın hayatına ve fikirlerinin ortaya çıkışında onu etkileyen olaylara...

Sosyoloji – Özet Bir Tarih / 1

Klasik Sosyoloji : ilk yılları ve kökenleri Auguste Comte, 'sosyoloji' terimini 150 yıl önce icat etmişti. Bu ilgi alanının üç kurucu babanın fikirlerinden doğduğunu söyleyebiliriz:...

%d blogcu bunu beğendi: