Saygı Ercüment Çözer Dizi İncelemesi

saygi-ercument-cozer

#Saygı Ercüment Çözer Dizi İnceleme

BluTv’nin haftasonu yasaklarında ücretsiz yapması üzerine dizinin ilk bölümüne başladım. Açıkcası Nejat İşler oynadığı için fragmanıyla da oldukça dikkatimi çeken bir diziydi ama BluTv alıp izlemeye değer mi karar veremiyordum. Bu açıdan güzel bir fırsat oldu benim için.

Ancak işlerimden de kaynaklı o haftasonu yalnızca ilk bölümü izleyip oldukça sevince devamını da izlemek istedim çünkü oldukça başarılı ve insanı içine çeken bir kurgusu var gibi duruyordu. Açıkcası ilk bölümde figüranların oyunculukları kesinlikle çok zayıf kalsa da dizi bir şekilde sizi içine çekmeyi başarıyordu.

Saygı Ercüment Çözer karakterinin aslında Behzat Ç dizisinde bir karakter olarak ortaya çıktığını da dipnot olarak düşmeliyim. O dönemin psikopat karakteri Ercüment Bey Saygısız hiçbir davranışa tahammül gösteremiyor, bu uğurda insanları cezalandırmaktan öldürmekten çekinmeyen bir karakter çizilmiş ve Saygı dizisinde bu karakterin çocukluğu yaşantısı tüm derinliğiyle bu psikopat tavrının oluşmasını sağlayan hikayesi verilmeye çalışılmış. İşin tuhaf yanı Ercüment’e kızamıyor olmanız sanırım. Kendi adalet sistemini oluşturmaya çalışırken aslında bizlere de toplumun adalet sistemini ve kendi adaletimizi sorgulamamızı söylemekten çekinmiyor. Elbette bu onun yaptıklarını hafifletecek bir sebep değil.

#Saygı konusu / 2. sezon olacak mı?

Özellikle atmosferin farklı olması ve konusunun Türk kültürü üzerinden daha farklı bir tablo ile bize sunulması beni etkiledi. Ercüment Çözer’in adına ödül verileceği mekanda asi tavırlarıyla kendini bize tanıtmasının ardından dizi başlıyor. Ercümen Çözer kim acaba sorusu da aynı zaman da zihninizde dönmeye başlıyor.

Ardından bir diğer ana karakterimiz Helen’i bir tiyatro sahnesinde görüyoruz ve Savaş ile bir şekilde tanışmayı başarıyorlar. Helen daha asi bir karakterdeyken Savaş temkinli, düşünmeden hareket etmeyen ailesinin gölgesinde yaşamaya çalışan bir genç. Helen’in boşanan annesi ve babasının aksine tek ortak noktaları babalarıyla yaşadıkları sorunlu ilişki olarak görünüyor. Bunun dışında dizi boyunca zıt karakterler çiziyorlar.

İlerleyen sahnelerde neler olacağını asla tahmin edemiyorsunuz diyemem ama zaten dizinin amacının da bu olduğunu sanmıyorum. Daha çok bizleri toplumsal açıdan kışkırtan, Tv’de dahi her gün denk geldiğimiz ya da sokakta yol verme kavgasından çıkabilecek tartışmalara bir bakmaya saygı kavramını bir büyüteçle bize sunmayı amaçlıyor.

Dizinin 2. Sezonu olup olmayacağı ile ilgili henüz bir açıklama olmasa da sezon finalinin yayınlanması ardından ve hikayenin tam bir nihayete erdirilmemiş olması 2. sezonun geleceğini garantiliyor gibi. Yine de net bir tarih henüz yok malesef…

#BluTv

BluTv’den bir aylık üyelik aldığımı ardından da iptal ettiğimi söylemeliyim. Netflix gibi devamlı üye olarak kalmak isteyeceğiniz bir içeriği bünyesinde barındırmıyor ya da bir şekilde sizi o derece bağlamayı başaramıyor. Sanırım bunda tek kullanıcı olması ve buna rağmen fiyatının uygun diyebileceğim bir bantda yer almıyor olması etkili. Beş kişi kullanabildiğiniz Netflix’e kıyasla zayıf kalıyormuş gibi hissettim ama tabiki Saygı gibi kaliteli bir içeriği bize sunmaları nedeniyle kesinlikle mutlu edici.

#Miray Daner – Boran Kuzum

Açıkcası diziyi izlemeden önce ikilinin frekansının uyup uymayacağından emin değildim ancak güzel bir enerji yakalamayı başarmışlar. Boran Kuzum normalde oynadığı karakterlere kıyasla biraz daha pasif bir tutumda olması dizi boyunca karakter gelişimini görmemiz açısından bu şekilde resmedilmiş olabilir. Yine de yaşadıkları karşısında birbirlerine tutunmayı iyi başarmışlar ve tam kalbinizden vurmasa da ruhunuza dokunacak bir ilişkiyi sizlere sunuyorlar. Daha önce de Vatanım Sensin’de birlikte gördüğümüz ikilinin bu yüzden Saygı dizisinde de enerjisi tutuyor sanırım.

miray-daner-boran-kuzum-okursan-yazariz-saygi

#Nejat İşler – Erkan Can Uyumu

Dizi boyunca güzel bir uyum yakalamış iki kişi ise Ercüment ve Yavuz karakterleri oluyor. İkili arasında çocukluktan itibaren gelişen dostluk ve güven bağı harika oyunculuklarıyla birlikte pekişiyor.

Nejat İşler Kaybedenler Kulübü filminde Ahu Türkpençe, ikimizin yerine filminde ise Serenay Sarıkaya ile birlikte oynamıştı ancak Saygı Ercüment Çözer’i aşktan uzak çıkar ilişkilerine yakın görüyoruz. Çocukluk arkadaşı Yavuz hariç…

Nejat İşler’in yaşam öyküsüne buradan , kendi ağzından Ercüment Çözer’i anlattığı yazıya ise buradan ulaşabilirsiniz!

#Saygı Ercüment Çözer Dizisi Müzikleri

Saygı Ercüment Çözer dizisi, izlerken müzikleriyle de oldukça dikkatinizi çekecektir. Bu nedenle sizinle dizi de çalan müziklerin bir araya toplandığı bir spotify listesini de paylaşmak istedim. Özellikle Ekin Beril’in Ercüment parçası favorim oldu. Keyifli dinlemeler.

Daha bir şey
görmedin

%d blogcu bunu beğendi: