Tangerines / Mandalina Bahçesi

en-iyi-dram-filmleri-fruits-in-bowl-mandalina-bahçesi-tangerines

Film İncelemesi

Merhaba içinde olduğumuz koşullarda bazı zamanlar kalbe dokunan o filmi bulabilmek fazlasıyla zor olabiliyor ancak insan varoluşundan beri hep o duyguyu araya durmuştur, hissetmek insan olduğumuzu anlayabilmenin mihenk taşı olarak görülmüştür. İnsan düşünen bir varlıksa hisseden bir varlık da olmak zorundadır. Bu bizi biz yapan bir parçamız evet peki ya en temel duygu hangisiydi?

Bana kalırsa acı. Acı olgunlaştırıyordu sadece, İnsan acıyla yoğrula gelmişti. Savaşlar, ihtilaller sadece dış dünyaya özgü değildi. İnsanın iç dünyası da geniş bir savaş meydanıydı. Bir fırtınayı görebilmek mümkün müydü bu iç savaşta ki? Mandalina bahçesi bunu görebilmemizi sağlayan filmlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor bu noktada. Bu filmi izledikten sonra bu kadar düşük bütçeyle, bu kadar dar bir alanda savaşı olabildiğince az göstererek nasıl bir savaş filmi çekilebileceğini düşündüm ancak işte insanın içi dışardan bakıldığından daha büyük ve bu filmi de en iyi dram filmleri arasına girebilecek kadar iyi yapan asıl konu olmuş.

İvonun, Gürcü ve Sırp savaşın iki ucunda kalan iki insan için verdiği o mücadele insan olmanın ahlaki boyutunu bizlere bir kez daha hatırlatmış. Mandalina bahçesi, Gürcü yönetmen Zaza Urushadze tarafından yazılıp, yönetilen 2013 Estonya- Gürcistan yapımı bir sinema filmi. Seksen dakikalık bir film ve isimde aslında içeriğin anlatmak istediği gibi savaşa değil insana değiniyor. Savaş psikolojisi altında bile insan kalabilmenin bir örneğini sunuyor. Aynı koşullar altında biz nasıl davranırdık Ivo’nun gösterdiği öz veriyi gösterebilir miydik bilmiyorum. Sabır belki de Ivo’nun en büyük sınavı oldu diyebilirim.

Filmin benim açımdan bu kadar güzel olmasını ve listemde en iyi dram filmleri arasına girmesini ise gerçekçiliği ve doğallığı sağlıyor. Özellikle müziği de muhteşem. Filmi izlememin üzerinden epey zamanda geçti ama sanırım kışı özlediğim ve sizinde bu dokunaklı dram filmi ile buluşmanız için bu filmi yazmak istedim. İyi seyirler.

Diğer film incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Tangerines Soundtrack
%d blogcu bunu beğendi: