Kadınlığın Keşfi – Kitap İnceleme

Değerlendirme: 4 / 5.

KİTABIN ADI: Ruh, beden, zihin bütünlüğünde kadınlığın keşfi

KİTABIN YAZARI: Jinekolog Dr. Ayşe Duman

YAYINEVİ: HAYYKİTAP

BASIM TARİHİ: Mart 2014

SAYFA SAYISI: 214

Arkası gelmesi planlanan yazı serisinde belki de attığım ilk cümleler bunlar.Kitap ile karşılaşma maceram pek çok koldan beslendi.İki meslektaşımın okuduğu ve tavsiye ettiği bir kitaptı.Aldım ve okumaya koyuldum ,pandemi (corona) sebebiyle elime ulaşması epey zaman aldı ,bu durum haricinde hızlı biten bir kitap oldu.

Diline gelecek olursak sağlık konusuna girmesine rağmen oldukça akıcı ve anlaşılır bir dile sahip.Durumu ifade eden sağlık literatürüne dair bir kelime varsa bile aşağıda dipnot şeklinde anlamını bulmaktasınız.Yani kadınlığına dair merakı ve bunu keşfetmeye aday olan her kadın için bu tekamül, kendini gerçekleştirme yolunda güzel bir başlangıç kitabı olabilecek nitelikte diyebilirim.

Konu bölüm ve başlıklarla ilerlemekte ve yazar kısa dahi olsa pek çok konuya değinmiş.

kadinligin-kesfi-beach-woman-sunrise-silhouette-1

Kitabın içindekiler kısmı ise şu şekilde;

Birinci bölüm: Size Verilen En Büyük Hediyenin Farkında mısınız?

İkinci bölüm: Zihin Beden Ruh Bütünlüğünde Kadınlığın Yeniden Keşfi

Üçüncü bölüm: Evlilik Öncesi ve Evli Çiftler için Cinsel Check-up

Dördüncü bölüm: Annelik Bir Rahmettir

Konusu ve amacına değinmek gerekirse; yazarın kendi ifadesiyle “KADIN ; bedeniyle, zihniyle ve ruhuyla bir bütündür. Yaradılıştan gelen bu bütünlük bozulduğunda ruhsal ve bedensel hastalıklar başlar.Mutsuzluk başlar. Bu kitapta beden, ruh, zihin bütünlüğünü bozan bilinçaltı yazılım ve saplantıların,kadının hayatını nasıl olumsuz etkilediği ve hatta bazen nasıl kabusa çevirebildiği anlatıyor.Bu sayede,kadınları farklı dönem ve durumlarda (çocukluk, regl, ergenlik, evlilik, cinsellik, doğum, annelik, menapoz ) yaşadıkları fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkların kaynağını keşfetmeye çağırıyor.Onları farkında olmaya ve idrak etmeye davet ediyor.” Ve bunu yaparken gayesini daha anlaşılır kılmak adına kitapta çokça örnek hasta koymuş.

Özetlemek ve kendi cümlelerimle ifade etmem gerekirse ; aslında bilinçaltı dediğimiz yerde birşeyler oluyor.Bunun sonucunda zihnimizin ürettiği düşünce ve yargı ruhumuzda bir davranışa ve eşlik eden bir enerji blokajına dönüşüyor.Bunun ifade edildiği yer olan bedenimizde de bazen küçük bir mırıltı, bazen ise susturulamayan bir çığlık olarak kendini gösteriyor.

Gerçek hayattan örneklendirecek olursak bu kimi zaman sebepsiz bir menstrual döngü bozukluğu

kimi zaman da anlamdırılamayan bir alt karın ağrısı.Kitabı okuduktan sonra durumu daha net kavrayabilir ve bu örnekleri siz de artırabilirsiniz.

Peki bu kadınlığımıza kulak verme süreci ruh, beden, zihin bütünlüğünde nasıl olmaktadır.Kitapta okuduğum üzere hasta ve doktor arasında kurulan kıymetli bir bağ ve buna eşlik eden teknikler ile bu keşif yolculuğu sürdürülüyor.Değinmek gerekirse;

1)EFT: (Emotinal Freedom Technique) türkçesi DUYGUSAL ÖZGÜRLÜK TEKNİĞİ diye tanımlanan bir enerji psikolojisi tekniğidir.

2)HİPNOTERAPİ : Kişinin faydasına olan telkinleri kabul edip, istemli değişimi oluşturmaya yönelik bilinçaltı formatlama tekniğidir.

Kadınlığın Keşfi - Kitap İnceleme 1 – couple of hands eller birliktelik ademinyaratilisi

KİTAPTAN KÜÇÜK BİR ALINTI

SEBEBİ BİLİNMEYEN GÖĞÜS AĞRISI

Gebelik muayenesi ile gelen hasta geçmeyen bir göğüs ağrısı olduğunu ve bunun doğuma engel olup olmayacağını merak ediyor.

Fiziki bir bulgu olmaması sonucu doktor,hastaya ” duyguların bedende ifade edildiğini, kendisini ifade edemediği anlarda sıkışan duyguların bedende acı, ağrı, yanma gibi hissedilebiliceğini aktarıyor”.

Bunun üzerine hasta yılllar önce unuttuğu bir anısını anımsıyor -ne yazık ki bir taciz vakası-.

Hasta görmezden geldiği duygusunu görmüş, anlamış ve bu konuda özgürleşmişti.Bedeninde sıkışmış negatif duyguyu,enerjiyi boşaltmış ve acısı geçmişti.

Kitap sunduğu bakış açısını verdiği örnek vakalarla okuyucunun zihninde daha anlamlı kılıyor.Bu konuda pek çok düşünceyi asılı olduğu yerden alıp yerine koyuyor ve okuyucuya kendini okutturuyor.

Fakat okurken gözüm hep şunu aradı.Madem sorun bu peki çözüm ne, ne yapmalı? Ve okuyucu olarak bulunduğumuz yerde;evimizde ,iş yerimizde sistematik bir medikal tedaviye tabi olmadan biz neler yapabiliriz.

Bu konu ile alakalı daha fazla uygulanabilir metod veyahut okuma pasajları koymuş olsaydı , kitap elbette ki kendinden beklenileni aşmış olacaktı.Kim bilir belki de yazarın seri olarak plandığı diğer kitaplarında bu beklentime karşılık bulacağız.

Ve son olarak Dr. Deniz Şimşek’ e ait olan “BİRİM” kitabından şu cümleyi de eklemek isterim.

Yetim bırakılan her duygu, kendini ortaya koyabilicek bir öyküyü, gerekirse farklı figüranlarla, farklı zamanlarda tekrar tekrar sahnelemek için fırsat kollar.

Bunu yazmak büyük bir zevkti umarım okuması da öyledir.

Yazar Ayşe Duman’ın Kadınlık, Evlilik, Cinsellik gibi konular üzerine çektiği youtube videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

DR. Ayşe Duman , Fatma ve Hüseyin Duman’ın kızı Ömer ve Zeyneb’in annesidir.

1990 yılında İstabul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.1990-1996 yılları arasında Süleymaniye Doğumevi ‘nde uzmanlık eğitimini aldı.Daha sonra çeşitli hastanelerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görev yaptı.1997 yılında kendi muayenehanesini açtı.

Son 5 yıldır Kadın Sağlığına Holistik Yaklaşımı ile ön plana çıkan Dr. Ayşe Duman, zihinsel iyileşme teknikleri ile yüzlerce kadına destek olmuş ve birçok grup eğitimi yapmıştır.Halen İstanbul/ Üsküdar’daki muayenehanesinde çalışmakta ve holistik (bütüncül) yaklaşımı ile hizmet vermektedir.

Fzt. Gamze Derinsu Budak
Fzt. Gamze Derinsu Budak

Sonraki kitap inceleme yazısına ” buradan ” ulaşabilirsiniz.

Kadınlığın Keşfi kitap incelememizi beğendiyseniz arkadaşlarızla paylaşmayı unutmayın!

%d blogcu bunu beğendi: