Farklı Bir Bakış Açısı İçin 10 İzlenmesi Gereken Film!

Değerlendirme: 4 / 5.

İzlediğimiz filmler okuduğumuz kitaplar her daim belleğimizde belli tortular bırakır ve zaman içinde asıl düşünce yapımızın oluşmasında etkili olurlar. Bu yüzden belli bir kategori çerçevesinde sınırlı kalmamak insanın bakış açısını geliştirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Farklı bir bakış açısı kazanabilmek için farklı türlerden ve konulardan izlenmesi gereken, gerektiğini düşündüğümüz filmleri sizler için sıraladık. Listede çoktan izlemiş olabileceğiniz kült filmlerle hiç duymamış olabileceğiniz filmleri kendi filtremizden geçirip harmanlamaya çalışarak size sunduk. İyi seyirler şimdiden!10. Bay Evet (2008)

IMDB : 6,8

Listenin ilk filmi için Jim Carrey’le başlangıç yapmak istedim. Tüm filmlerin de farklı bir tarzda sizi karşılayan oyuncu bu filminde ise sizlere yine güzel bir duygu sunmayı başarıyor. Canlandırdığı Carl Allen karakteri her konuda hayır demeyi görev bilen biri, daha sonra katıldığı bir etkinlik ona hayatın sunduklarını kabul etmeyi ve “Evet” demeyi öğretiyor. Ama kahramanımız yine dozunu tutturamadığı bir kelimeyi hayatına almasıyla sizi de düşünmeye sevk ediyor.


9. Color Of Paradise (1999)

IMDB : 8,2

Daha önce Okursanyazarız’da Majid Majidi’nin başka ve yine oldukça sevilen bir filmi Serçelerin Şarkısına yer vermiştik. İran sinemasının insanın yüreğine dokunan filmleri ilginizi çekiyorsa kör bir çocuk olan Mohamed’in hüzünlü hikayesi de ilginizi çekecektir. Yaz tatili için eve dönmeyi bekleyen Mohammed, kör olduğu için kendisinden utanan babasının okuldan onu almak için geç geldiğinin farkındadır. Babası Mohammed’i yaz tatili süresince de okulda tutabilmek için müdürle görüşür ancak bu isteği kabul edilmez. Yeniden evlenme amacındaki babanın, gözleri görmeyen oğlunu bir yük olarak görmesi ve onu hayatından çıkarmaya çalışmasına karşılık Mohammed ilahi aşkı görme ümidiyle parmaklarını kullanan bir çocuktur.

Fimlerini özellikle baba-oğul ve aile kavramı çerçevesinde kurgulayan Majid Majidi Cennetin Rengi filminde baba karakterini yaratıcıya karşı isyan ve zaaflarıla ön plana çıkartırken oğlu gözlerinin görmeyişi yüzünden insanlar tarafından sevilmeyişi ve nasıl dışlandığı ile anlatılmaktadır. Sonuyla da sizleri üzen filmin hayata farklı gözlerle bakmanızda etkili olacağını düşünüyorum.


8. Kelebek Etkisi (2004)

IMDB : 7,6

Geçmişe ve geleceğe yolculuk yapabilmek her dönem insanlığın hayali olsa da akıllara hep ebnzer bir soruyu getirmiştir bu ihtimal, geçmişi değiştirmek geleceği de değiştirir mi? Aslında geçmişte yapılan her şeyin gelecekte ya da an içinde bir bedeli olduğunu görürüz ve kaderin değiştirilemez bir yapı örgüsü içinde birbirine bağlı olduğuna karar veririz. Kelebek etkisi filmi de aslında temelde bu fikirle başlamaktadır. Geçmişteki tek bir durumun bile büyük ve tahmin edilemez etkilere sebep olarak kaderi etkileyeceği fikri film boyunca güzel bir biçimde sunulmuş.

Kelebek Etkisinin güzel bir tanımını yapan film sizi de bu durumun neleri etkileyebileceğini sorgulamaya yönlendiriyor.


7. Kitap Hırsızı (2013)

IMDB :7,6

Film aynı isimli kitaptan uyarlanmış, Liesel Meminger ikinci dünya savaşı sırasında Almanya’da bir ailenin manevi kızı olur. Manevi ailesinin yanına götürülürken trende kardeşinin ölümü ve gömülmesi sırasında “bir mezarcının el kitabı” ise çaldığı ilk kitap olur. Ardından bir çok kitap takip eder bu durumu ama aslında anlatılmak istenen hitler dönemin koşulları soykırım ve bir çocuğun tüm bunların arasında hayata tutunma çabası olmuş. Karakterlerinin yüreğinize dokunması ve size empati kurdurmayı başarması ile oldukça kalbi titreten bir film olduğunu söylemeliyim.

Filmle ilgili daha detaylı bir inceleme okumak istersiniz buradan ulaşabilirsiniz!


6. Everything Is Illuminated (2005)

IMDB :7,4

Elijah Wood’un canlandırdığı Amerikalı bir koleksiyoner olan Jonathan ailesiyle ilgili her şeyi toplayıp koleksiyonuna katmaktadır. Kitabın yazarı ile aynı adı taşıyan Jonathan, büyükbabasının kitabı Trachimbrod’u bulmaya çalışmaktadır. Elinde ise sadece birkaç haritası ve büyükbabasını Nazilerden kurtardığı söylenen Augustine adında bir kadının fotoğrafı vardır. Jonathan’ın yolculuğundaki rehberi, Ukraynalı genç Alex, şoförleri, kör olduğunu iddia eden Alex’in büyükbabasıdır. bir de onlara eşlik eden, Büyükbabanın gören köpeği vardır. Bu karakterler çerçevesinde sizi bambaşka bir hikayenin içine sürüklemeyi başaran filmin atmosferi de hikayesi kadar başarılı.

Özellikle sonunun sizi epey etkileyeceğine emin olduğum 2005 yapımı film bu özellikleriyle farklı bir bakış açısı kazanmanız için izlenmesi gerekenler arasında listede kendine güzel bir yer buluyor.


5. Sıkıysa Yakala (2002)

IMDB : 8,1

Beni Yakala veya orijinal adıyla Catch Me if You Can, Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde bir sinema filmidir. Film hikayeyi Frank ve vakada çalışan birkaç ajandan oluşan FBI ajanı Carl Hanratty arasındaki bir kedi-fare oyunu olarak kurar. Frank kadar çocuksu görünen DiCaprio, ailesinin boşanmasının yarattığı travmaya tepki olarak suç hayatına karışır. En iyi kıyafetleri ve başa çıkabileceği tüm kadınları içeren beş yıllık neşe yolculuğu sırasında hızlı düşünen ve zevk bağımlısı.

Öte yandan, Hanks’in Hanratty çamaşırlarını çamaşırhanede temizleyen, ailesi ya da sosyal hayatı olmayan ve kendini çok ciddiye alan asık suratlı, mizahsız bir boşanmış. Somurtkan doğasına ek olarak, Frank’e her yaklaştığında, avı ona kayar ve onu Wile E. Coyote’un canlı aksiyon eşdeğerine dönüştürür.

Filmin bu ilerleyişi gerçek ve kesinlikle farklı bir düşünce yapısı görmeniz için izlenmesi gereken bir film yapıyor.


4.Ejderha Dövmeli Kız (2011)

IMDB : 7,8

Listede kitaptan uyarlanan başka bir film ise Ejderha Dövmeli Kız.
Roman, gazeteci Mikael Blomkvist’in finansçı Hans-Erik Wennerström’e hakaret ve karalama suçundan mahkum edilmesi ile başlamaktadır. Hikaye Mikael Blomkvist (Danie Craig), piercingli ve dövmeli alışılmışın dışında bir genç kadın olan Lisbeth Salander (Rooney Mara) ve Vanger ailesi etrafında kurulmuştur. Kitaba kıyasla filmin daha akıcı ilerlediğini söylemeliyim. Film boyunca çözülmeye çalışılan cinayetler serisi gizemi ve merakı en üst seviyede tutmayı başarmaktadır. İlginç karakterle ve olayların ustalıkla bir araya getirilmesi polisiye alanında başarılı bir kurgu ortaya çıkmasını da sağlamış ve bu nedenle filmin 2012 yılında en iyi film kurgusu oscarı dahil bir çok ödül aldığını da belirtmeliyim.


3. Matrix (1999)

IMDB : 8,7

Bilimkurgu alanında kesinlikle izlenmesi gereken, aslında çoğu kişinin de çoktan izlediği kült bir yapım Matrix filminden de kısaca bahsetmek istiyorum. Ana karakter Neo (Keanu Reeves) üzerinden film boyunca gerçekliği sorgulamamız istenmiş ve aynı zamanda toplumsal yapı hakkında yapay zeka temelli fikirleri bize sunulmuştur. Distopik bir film kabul edilebilecek Matrix serinin ilk ve en güzel filmidir.

2022 yılında yeni bir filminin vizyona girmesi planlanan seriye bir göz atmak faydalı olabilir.


2. Zindan Adası (2010)

IMDB : 8,2

Film, 1954 yılında geçmektedir. Leonardo Dicaprion’un canlandırdığı Teddy Daniels’in adaya gidişiyle başlar. Ashcliffe adası, Amerika Birleşik Devletleri’nin en tehlikeli akıl hastalarının kapatıldığı bir akıl hastahanesi olarak bilinmektedir. Ancak hastanedekilerden bazılarının akıl hastası olmadığı, C bloğu olarak geçen bölümdekilerin tamamının ülkenin rejiminin ideolojisine karşı gelen kişilerden oluşması ve onlara tüyler ürpertici deneysel yaptırımlar uygulanması; Amerika Birleşik Devletleri’nin, yönetimiyle özellikle ilgilendiği hastaneye bakış açısını değiştirecek niteliktedir.


1.Tangerines (2013)

IMDB : 8,2

İvonun, Gürcü ve Sırp, savaşın iki ucunda kalan iki insan için verdiği o mücadele insan olmanın ahlaki boyutunu bizlere bir kez daha hatırlatmış. Mandalina bahçesi, Gürcü yönetmen Zaza Urushadze tarafından yazılıp, yönetilen 2013 Estonya- Gürcistan yapımı bir sinema filmi. Seksen dakikalık bir film ve isimde aslında içeriğin anlatmak istediği gibi savaşa değil insana değiniyor. Savaş psikolojisi altında bile insan kalabilmenin bir örneğini sunuyor. Aynı koşullar altında biz nasıl davranırdık Ivo’nun gösterdiği öz veriyi gösterebilir miydik bilmiyorum. Sabır belki de Ivo’nun en büyük sınavı oldu diyebilirim.

Filmin benim açımdan bu kadar güzel olmasını ve listemde en iyi dram filmleri arasına girmesini ise gerçekçiliği ve doğallığı sağlıyor.

Bonus İzlenmesi Gereken

Fight Club (1999)

IMDB : 8,8

2000’lerin başka bir kült yapımı Fight Club’ı ise extra olarak vermek istedik. Edward Norton’un sürpriz sonlu filmi bir dönemin en çok izlenen ve repliklerini görsellerini sıkça tumblr, instagram gibi sosyal medyada gördüğümüz yine de tekrar olsa tekrar izlerim dedirten filmlerden biri.

-İlk kural dövüş kulübü hakkında konuşmamalısınız.

Filmin izlenmesi gerekenler listesinde yer alması gerektiği açık ancak yazarı Chuck Palahniuk’un aynı isimli kitabından uyarlanan filmi ilginizi çekiyse diğer kitaplarıda ilginizi çekecektir diye düşündüğümüz için özellikle yer vermek istedik. Eğer yazarın yeraltı edebiyatı tarzındaki üslubu hoşunuza gidiyorsa Fight Club,Yeni Medya ve Gösteri Peygamberleri üzerine yazımıza da mutlaka göz atmalısınız!

izlenmesi-gereken-filmler
https://www.okursanyazariz.com/okursan-film-2020/
%d blogcu bunu beğendi: